Naozaj kresťania Vianoce vymysleli?

Autor: Slavomír Michna | 18.12.2011 o 10:50 | (upravené 16.7.2012 o 23:31) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  267x

Vianoce – realita, alebo jeden z toľko kritizovaných ''mýtov'', ktoré vymyslela Cirkev? Ukradlo kresťanstvo ,,autorské práva'' tohto sviatku Židom, alebo pohanom? Sviatky radosti, porozumenia, rodinnej pohody a lásky, alebo skutočnosť, ktorá mení celý náš zmysel života a toho kam smerujeme?

 

Pre mnohých z nás radostné a pokojné dni strávené v rodinnom kruhu, dlhé zimné večery, vonku padá veľký huňatý sneh, televízia vysiela tradičnú vianočnú klasiku, na vianočných trhoch rozvoniava vianočný punč, v kostoloch sa konajú adventné a vianočné koncerty, školské a firemné vianočné večierky, … skrátka sú tu Vianoce so všetkým čo k tomu patrí. Pri toľkej pohode je naozaj ťažko sa zamýšľať čím sú tieto sviatky a odkiaľ vlastne prišli, ale hlavne že ich máme radi a vôbec, že ich máme.

 

Vianoce – realita, alebo mýtus?

 

Staroveký rímsky sviatok znovuzrodenia Slnka sa točil pravidelne okolo dátumu 25. decembra. Tento sviatok sa týkal oslavy zimného slnovratu. Cirkev začala sláviť Vianoce v tento dátum údajne preto, aby čo najviac pohanov prešlo na katolícku vieru. Ešte ďaleko pred Milánskym ediktom z roku 313, rímsky cisár Aurelián nariadil slávenie všetkých sviatkov všetkých uznaných rímskych náboženstiev (pohanov) na tento dátum. Pre mňa osobne je ťažko predstaviteľné, ako si pohania oslavujú svoje sviatky a v tom sa im tam pomaly začína vsúvať Cirkev, ktorá je prenasledovaná a ktorá nemá absolútne žiadne slovo. Nemôžme čakať, že v nejakom 2. storočí, počas nejakej pohanskej bujarej zábavy, kde vyhrával staroveký organ zrazu príde nejaký kňaz, organista zmení repertoár a otvorí kancionál, a Cirkevný zbor spustí na plné hrdlo Glória in excelsis Deo. Dôležité je ale uvedomiť si fakt, že Vianoce v takejto podobe, ako ju poznáme dnes Cirkev neslávila do 5. storočia! Tak aká Cirkev chcela spájať svoje Vianoce s akými pohanskými sviatkami? Odpoveď znie jednoznačne, nie. Cirkev nemala žiadne kompetencie v pohanských časoch slávenia pohanských sviatkov v starovekom Ríme na to, aby si svoj sviatok spojila s pohanmi a nie to ešte, aby ich takýmto spôsobom hnala na svoju stranu.


Nie som teológ, aby som tu teraz dopodrobna písal o židovskej Chanuke. Pri tejto otázke si treba uvedomiť len jedno: nech už Židia Chanukou oslavovali hocičo, s kresťanskými Vianocami sa to nijak nevylučuje. Práve naopak. Boh priniesol svetu obrovskú radostnú zvesť, že Boh sa stal človekom, aby sa človek mohol stať bohom. Nie je to dostatočným dôvodom na oslavu? To je posolstvo novej zmluvy, ktorú uzatvára človek s Bohom. To je niečo celkom iné, ako to čo ľudia žili doposiaľ. Boh zrazu dáva človek úplne iný zmysel života, ako len byť spravodlivý v tomto svete. Boh dáva ľuďom spásu. Túto zvesť ponúka, akurát v čase najkrajších Sviatkov svetla – Chanuke. Tak, ako Boh ľudí pozval úplne zmeniť svoj život k vyššiemu zmyslu, tak aj zmenil v našom živote Chanuku na sviatok, ktorý dnes poznáme pod názvom Vianoce. Čo viac dodať?


A nakoniec: realita, alebo mýtus? Vianoce, ako historická udalosť je spochybniteľná. Ježiš sa nenarodil v paláci a ani nijakému vtedajšiemu hodnostárovi, ale narodil sa v maštali, tesárovi a jeho družke. Preto, je veľmi ťažké hľadať nejaké konkrétne spisy o tejto udalosti. Ale to je dobre. Pretože si musíme uvedomiť, že Vianoce nie sú len historická udalosť. Vianoce, ak máme zachovať ich pravý význam, nie sú ani tak nejaké dni, alebo obdobie v kalendári. Vianoce, sú radostnou zvesťou o tom, že Boh nie je niekto kto sedí hore a nečinne sa prizerá, ale Boh, ktorý žije a ktorý prišiel na tento svet. Ak sa rozhodneme, že tejto zvesti uveríme, vtedy pre nás Vianoce prestanú byť historickou udalosťou, časom rodinnej pohody, lásky a porozumenia, ale najväčším okamihom v živote, keď pre nás život začne byť celkom niečím iným, ako doteraz. Vtedy budú Vianoce Vianocami, spolu so všetkým čo k tomu patrí.

 

Prajem vám všetkým šťastné, veselé, radostné, ale hlavne prežité Vianoce :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Galkova kauza odpočúvania trvá roky, súdy ju nechcú riešiť

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.


Už ste čítali?