Intrigánska Cirkev?

Autor: Slavomír Michna | 16.7.2012 o 16:34 | (upravené 16.7.2012 o 16:42) Karma článku: 5,08 | Prečítané:  451x

V prvom rade chcem povedať, že úplne súhlasím s tými, ktorí hovoria, že o celej kauze odvolania o. Bezáka sa popísalo a povedalo až príliš. Podľa môjho názoru väčšina hlasov ale smeruje opäť k tomu intrigánskemu pohľadu na Cirkev ako na mafiu starých plesnivých dedkov.

V druhom rade chcem povedať, že o. arcibiskupa Bezáka som vždy vnímal a stále vnímam, ako veľkého Božieho muža, bojovníka, ktorého by som aj naďalej veľmi rád videl v pastorácií.

Intrigánska Cirkev? Zaujímavé, ako často ľudia, ktorí s Cirkvou nechcú mať nič, tak často používajú práve toto slovo a málo kto z nich vôbec vie čo to Cirkev vlastne je. Na rôznych internetových diskusiách a fórach sa môžeme často stretnúť s definíciou Cirkvi ako spoločnosti starých dedkov, pedofilov, homosexuálov, ľudí dychtivých po moci, sláve, peniazoch, uznaní, … Ak ale chceme naozaj pochopiť čo to Cirkev je, nemôžeme sa na ňu pozerať pohľadom internetových diskusií. Cirkev to neznamená spoločnosť cirkevných klerikov, pastierov, ale hlavne spoločnosťou všetkých veriacich ľudí, bratov a sestry, jednu veľkú rodinu, ktorú spája živý Boh. Takto to učí aj samotná Cirkev.

Keď som sa dozvedel o odvolaní arcibiskupa Bezáka bol som naozaj veľmi prekvapený a samozrejme priznávam, začal som vnímať celú vec ako väčšina ľudí. Avšak po viacerých rozhovoroch s (dovolím si ho nazvať priateľom) kňazom a viacerými inými zainteresovanými ľuďmi som dospel k úplne novému pohľadu na vec s ktorým sa chcem podeliť aj s vami.

Čo sa to vlastne stalo? Vo viacerých pastoračných, ekonomických, ale aj projektových otázkach má biskup vo svojej diecéze voľnú ruku. Vatikán dohliada hlavne na to, aby sa držal v otázkach viery katolicizmu. Laicky povedané, aby zoskupoval určité farnosti (spoločenstvá veriacich) určitých území a tvoril jednotu, jednu rodinu, alebo ako tomu hovorí Biblia – jedno Kristovo telo s inými diecézami a kresťanskými spoločenstvami a tak tvoril jednu svätú Cirkev. Preto musíme pochopiť určitú zodpovednosť, ktorú má pápež za zvolených pastierov týchto diecéz.

Pravdou je, že Vatikán veľmi zriedka rieši problém nejakým odvolaním, avšak aj tomu predchádza určitý proces. Nie je žiadnym tajomstvom, že tomu tak bolo aj v tomto prípade. Z médií často počujeme o tomto odvolaní ako o nejakom prísne tajnom rýchlom procese, ale prečo médiá nevenujú dostatočnú pozornosť faktu, že táto informácia bola známa nielen kňazom v trnavskej arcidiecéze, ale aj menšej verejnosti už o niekoľko mesiacov skôr?

Apoštolská vizitácia, ktorá nebola vedená Vatikánom, ale nezávislým českým biskupom Jánom Baxantom sa uskutočnila už 22.1.-1.2.2012. Výzva na odstúpenie prišla 26.6., teda pripravená bola ešte skôr a teda aj rozhodnutie padlo ešte oveľa skôr. Preto si myslím, že spájať toto rozhodnutie s odchodom Benedikta XVI. do Castel Gandolfe nemá opodstatnenie. Takže celá vec predsa len nebola taká rýchla ako nám ju média ponúkajú.

Osobne si neviem predstaviť, že v takom nepopulárnom postavení v akom je Cirkev by si ešte dovolila robiť takú vážnu vec, akou je odvolanie populárneho arcibiskupa. Práve naopak. Ak by bola Cirkev taká prežratá a mocenská organizácia, hodilo by sa jej schovávať svoje obchody a machinácie práve za takých populárnych ľudí, akým bol arcibiskup Bezák. Prečo by ich odvolávala? Preto si myslím, že mala naozaj pádne a vážne dôvody na odvolanie o ktorých ho informovala počas jeho návštevy vo Vatikáne (koniec koncov veď to bol aj dôvod prečo tam o. Bezák zavítal).

V takomto prípade má Cirkev v podstate len dve možnosti. Buď povie len celú a len čistú pravdu verejnosti, a keďže by na odvolanie mala aj nejaké pádne dôvody, opäť by sa roztrhlo vrece s názormi o tom, ako je tá Cirkev hnusná, ako šíri bludy, a pod. A keďže teraz je na Slovensku opäť v móde protestovať, nechcem si predstaviť, ako ďaleko by sme v nenávisti možno zašli.

Alebo využije druhú možnosť a to radšej verejnosti nič nepovedať, chrániť česť arcibiskupa a vôbec celého arcibiskupského úradu a počkať nejaký ten čas, kedy sa celý tento mediálny tlak postupne ustáli. Myslím si, že je to asi to najrozumnejšie riešenie.

A nakoniec to, že Cirkev nejakého Cirkevného pastiera odvolá z funkcie nemusí silou mocou svedčiť o tom, že niečo zlé spravil. Je to skôr znak toho, že ani arcibiskup nie je na svojej stoličke ,,prilepený''. Veď aj v Katolíckej cirkvi máme rôzne spoločenstvá, ktoré svojich pastierov striedajú dokonca pravidelne (napr. raz za 7 rokov).

Na záver by som azda chcel zapriať samotnému o. Róbertovi Bezákovi veľa síl na zvládnutie tohto tlaku, ktorý je naďalej vyvíjaný na jeho osobu zo strany komerčných médií. Myslím si, že aj my ostatní veriaci by sme sa mali niekedy zamyslieť nad tým, či pre nás možno nepochopiteľné riešenia zo strany cirkevných pastierov naozaj nemajú aj nejaké pádne dôvody. Nemuseli by sme hneď zastávať negatívny názor na Cirkev, ako na skazenú organizáciu, aký nám podsúva verejnosť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Galkova kauza odpočúvania trvá roky, súdy ju nechcú riešiť

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.


Už ste čítali?