František z Buenos Aires

Autor: Slavomír Michna | 15.3.2013 o 11:38 | (upravené 15.3.2013 o 12:53) Karma článku: 10,57 | Prečítané:  520x

Hovorí sa, že Biblia je plná paradoxov. Chvalabohu. Niekedy je dobré, že naše očakávania zostanú len očakávaniami. Alebo?

 

Faktom je, že žijeme v dobe veľkých masmédií. Z každej strany sa k nám valia prívaly konšpirácií, predpovedí, predpokladov, ... Pre mňa osobne je zábavné pozorovať, ako sa tieto naše ľudské predpovede jedna za druhou nenapĺňajú.

Veľmi pekné príklady môžeme dokonca nájsť aj v Knihe kníh. Židia boli na prelome letopočtov vo veľmi zložitej politickej situácií a teda ich poslednou možnosťou bolo očakávať Mesiáša politika. A v tom prišiel muž, ktorý celý svoj život bol obyčajným tesárom, stolárom a posledné tri roky života strávil rečnením. Nakoniec sa nechal zabiť a potom zas vstal. Celé je to jeden veľký paradox. On sám hovorí, že skrze smrť získame život. A v podobenstvách ich nájdeme omnoho viac.

Teraz môžeme byť svedkami ďalších podobných paradoxov. Benedikt XVI., ten pápež pedagóg s nemeckou presnosťou a pracovitosťou zrazu dobrovoľne opúšťa úrad. Populárny arcibiskup je odvolaný. Ani jeden z kandidátov na pápeža nebol zvolený. Kto do konkláve vošiel ako pápež, vychádza ako kardinál. Kto vošiel ako kardinál, vychádza ako pápež.

Máme tu pápeža jezuitu, ktorý si nevybral meno zakladateľa svojho rádu Ignáca z Loyoli, ani žiadneho iného veľkého teológa. Ale práve naopak, toho najchudobnejšieho Františka, ktorí sa vzdal všetkého svojho bohatstva. V tom, že sa rozhodol stať sa bohatým skrze chudobu, vidím ďalší paradox.

To, že váčšina predpokladov cirkevných analytikov, ekonómov, politológov sa nestanú reálnymi má podľa mňa oveľa vačší význam. Značí to to, že realita je oveľa krajšia, akú si dokážeme vysnívať, alebo predpokladať.

Je skvelé žiť vo svete, ktorý neustále prináša niečo nové.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Galkova kauza odpočúvania trvá roky, súdy ju nechcú riešiť

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.


Už ste čítali?